
Jestli bych místo blogu o víne neměla pod přezdívkou Žlučoblij (aka Bůh kocoviny z Otce prasátek) spíš psát o různých druzích a projevech kocoviny.
Dnes ale raději krátce k vínům (čti viníkům) ochutnaných na Tour Aliance V8 v Brně. I když už se mi senzorika začíná ve vztahu k domácí produkci trochu "přísnit" a opouští mě shovívavost "k těm našim vínům", tak se na V8 dalo najít dost pěkných vín, která měla nějakou myšlenku a nebyla jen primárně líbivá/ ovocná/ sladká/ bonbonová/ dámská....
Na začátek ještě s čistými smysly jsem se zastavila u Krásné hory, domácích šampiónů v burgundských odrůdách a bílých cuveé, jmenovitě Chardonnay - Pinot Blanc 2014, svěží lehčí víno s hezkou kyselinkou, které bude nádherné nejenom k jídlu. Oslovilo i Cuveé Viktoria, 2013, (nejvíce Charonnay, pak Pinot Blanc a Pinot Gris), které mělo až lehce nasládlý a výrazně ovocný, mandarinkový projev (že by toliko zapracoval sud?). Obě komplet suchá s říznější kyselinkou (cukr pod 1 gram, kyselinky 8 gramů). Škoda, že oproti tour v Praze, kde jsem zkoušela, chybělo jejich Chardonnay 2013, na které se oprávněně pěje chvála třeba na Jižním svahu.

Z Víno Marcinčák mi tentokráte hezky sedlo jejich cuveé Bokovka, 2009, hlavně Rulandské modré z různých tratí doplněné ještě Svatovavřineckým, pokud se správně pamatuju (což není úplně pravděpodobné). Hezky vyvážené víno, nádherná aristokratická vůně s peckovinami a lesními plody, v chuti hodně vystupují třísloviny na úkor ovoce a lákají k popíjení spíš s nějakým krásně prorostlým steakem než samostatně ve vinném baru (pro který bylo připravené).
U Volaříků se na první pohled hodně líbilo Veltlínské zelené, 2013, Perná, trať Věstoňsko, kulatější plné víno, zrálo na kvasnicích. Rozhodně překvapilo až lehce nasládlými tóny (má ale téměř 9 g cukru) a neodrůdovým projevem, na jednu dvě skleničky proč ne. Z Ryzlinků vlašských z ročníku 2014 po delších diskusích a polemikách zvítězil nakonec Vlašák z Purmice, hodně kamenito-minerální/ až kovový a přímočarý. Druhý Vlašák ze Železné byl o poznání širší a bohatší, mineralitu doplňovaly slámové a bylinkové tóny, které mi ale příliš nesedly a Vlašákovou říznost usazovaly na zadek. Ale není všem dnům konec a asi si to ještě sedne. Největší obdiv sklidila podle pár náhodných rozhovorů polosuchá Saphira z Věstoňska, ročník 2014, tzv. ani ryba ani rak, projevem hravě oscilovala někde mezi muškátovými tóny a žlutým ovocem. Ještě bych se k ní vrátila.
Celkově mi byla sympatická produkce Vinařství Kolby, bavilo mne starší Rulandské šedé, ročník 2008 a Chardonnay, ročník 2009. Krásně se to pilo a vína byla ještě v dobré kondici. Dobře, že si je šetří (třeba pro opilce jako já :)). Moc se mi líbil i jejich Sauvignon 2013 umístěný v kolekci V8, byť voňavý, tak na druhou stranu i uhlazený a vyvážený Sauvignon elegantně ukazující projev zelenější hluchavky v kombinaci s rybízem a angreštem. V chuti ale od zbytečného snění odradí říznější šťavnatá kyselinka. Mňam.
Období Nového vinařství už mám trochu za sebou (ten jejich Tramín!), ale vždycky se s chutí napiju Ryzlinku rýnského (jak z trati Turold, tak Langewarte). Tady byl zrovna ročník 2011 z Turoldu, už se jednalo o důstojné hlubší víno zároveň s pěknou kyselinkou, která víno krásně drží a dává mu švih. Když o tom tak přemýšlím, tak bych si ho měla koupit, cenově se drží pod dvěma stovkama a nadělá ještě hodně parády. Třeba při nějaké komorní a důstojné ochutnávce připravené pro přátele... někde v klidu, dál od davů...bezbřehé konzumace...a možností chovat se absolutně neprofesionálně :)
Poznámka pod čarou: Bohužel už na blog začíná prosakovat moje
záliba v knihách Terryho Pratchetta a posedlost mopsama. Na první fotce želbohu není můj
mops (zatím nejsem žádným vlastněna), fotka pochází z blogu majitelů.
Žádné komentáře:
Okomentovat