Musím říct, že názvy některých vín mi orientaci ve vinařském světě vůbec neusnadňují - na druhou stranu jednou si je zapamatujete a na takhle divný název se prostě musíte znovu rozpomenout. Co teprve, když pijete jedno z nejlepších (nejznámějších) italských bílých vín, jakým je Gavi di Gavi (ehm, vážně nešlo vymyslet něco lepšího? :) Víno ke mně přicestovalo ze severní Itálie (Piemonte) od výrobce s bohatou historií Tenuta La Giustiniana, resp. zprostředkovaně přes Víno Klub.
Výroba vína má dlouhou historii a na místě se datuje až k roku 900, více na stránkách vinařství.Vinice leží poměrně vysoko v 300 až 500 metrech nad mořem, já měla šanci ochutnat víno z polohy Lugarara, která dává suchá vína s pikantní kyselinkou a s mandlovou dochutí. Napsala bych k poloze víc, ale na stránkách uvedené "grey pliocene shales overlooked by an ancient vegetal
soil" pro mne zůstává trochu překladatelský oříšek -že by šedá pliocenní břidlice protkaná starověkou zeleninovou půdou (no ty vole, pardon) :))
Víno je vyrobené z poměrně staré odrůdy Cortese, která vyniká svou svěžestí a pikantností s tóny květů, limetek a jemným dotykem medu. Díky Cortese Italové přesvědčují ve světě, že umí i svěží pitelná bílá vína. Každopádně kombinace téhle citrusovo-křupavé odrůdy (já vím, počeštělé "crispy" je strašné!) a krásně zakomponované výraznější minerality vytváří super pitnou, svůdnou byť přísnější kombinaci. Láhev bych vypila raz dva. Možná ke konci z vína už trochu cítíte horký vánek a lehoučkou upocenost, ale spíš to dotváří celkový supr výraz vína, než aby to bylo na škodu.
Žádné komentáře:
Okomentovat